Jdi na obsah Jdi na menu
 


9 - halové létání

12. 12. 2012

S elektrifikací upoutanců kolem roku 2009 se objevila otázka jejich létání v hale. Průkopník tohoto létání - slovenský I. Burger dokázal odladit konstrukci z depronu a uhlíku spolu s pohonnou elektrosadou a kamarád,co sháněl využití pro čerstvě postavenou NC frézku ze ujal výroby stavebnic.

pict0116.jpg

Nikdo si nemyslel, že když na podzim 2010 byly zalétány první "sériové" modely s názvem GeeBee, že za 4 měsíce se na prvním GeeBee Cupu 2011 v Pardubicích sejde přes 25 modelů ze 3 států a bude se létat podle letové části národních (UŠ) i mezinárodních (F2B) pravidel.

 

 

pict0148.jpg

 

 

Byl jsem u toho, do dneška (začátek 2018) mám letuschopný jeden z těch prvních prototypů a je to bomba. Model se dá zazdít jedině obrovskou pilotní chybou nebo zkoušením, co to ještě snese. Tohle létání zcela mění náhled na výuku upoutaného létání. Dnes už víme, že první U-model má být halový universál, se kterým se lze učit rovně i úspěšně zalétat halovou F2B sestavu. A další model už může být venkovní plnokrevník buď pro UŠ nebo pro F2B.

 

S nástupem depronových GeeBee mě neuspokojovalo jen létat. A tak jsem také spolukonstruoval. U-halovka I-16 Išak měla jen jiné tvary a zachovávala konstrukci GeeBee. Ta na snímku byla zničena při hromadném letu v roce 2017.

pict0063.jpg

Další model - Fokker Dr.I už byl konstrukční výzva. A úspěšná. Vítězství v kategorii UŠ na 2. GBCupu 2012 v Pardubicích před akrobatickými speciály mluví za vše.

pict0001.jpg

Tento model byl však v roce 2013 rozbit  "na euforii" a dočkal se lehce vylepšeného, stejně zbarveného nástupce. Dnes tento model mohu nabídnout jako sadu řezaných depronových dílů s plánem pro případné zájemce.

A aby toho nebylo dost, zjara 2012 vznikla depronová U-halovka B-17 Flying Fortress. Všechny motory funkční, na přídi memfiská kráska. Kde jsem zavrčel (Karlovy Vary, Modelhobby Praha, Grossenhain, Senftenberg,...) tam budila obdiv.

grh-dm-2012.3--120-.jpg

 

Abych se nepodílel jen jako soutěžící a aby vůbec bylo kde létat, podílel jsem se na zajištění haly v Rakovníku vhodné k indoor létaní, kam od sezony 2010/2011 pravidelně dochází část členů rakovnického modelářského klubu. A v tomto prostoru také proběhl za mezinárodní účasti v roce 2012 první GeeBee Cup v Rakovníku. Jak jinak, v kategoríích UŠ a F2B. A tato soutěž i včetně zahraniční účasti zatím běží každoročně (2018) a zdá se, že tak tomu bude i v dohledné budoucnosti.

V roce 2013 kamarád, co začal s výrobou stavebnic upoutaného halového GeeBee oznámil, že s jejich kompletací končí. Po nějakém váhání jsem se do kompletace pustli sám s vidinou že vynaložené finance a věnovaný čas se vrátí v podobě dál existujícího halového účkařského poletování. A podařilo se a dnes (2018) mám stavebnice většinou skladem v 6 barevných mutacích (na obrázku chybí zelené)

 

pict0011.jpg

.    

 

Abych nezakrněl v RC řízení, pořídil jsem si od sezony 2012/2013 depronového dvojplocha - čtvrtmaketu SE-5A.  Velikostí je vhodný jak do haly tak za rozumných podmínek i ven. Tímto modelem se začíná stírat rozlišení na halu a RC.

 

fotografie-0017_vyrez-se-5a.jpg

 

Stejně tak jsem se nechal vyhecovat ke stavbě halového házedla (2013/2014), které využívalo vzácné chvíle v hale, kdy nikdo neletí. Depronové křídlo si nenechalo dlouhodobě líbit zatížení při výhozech a během další halové sezony odmítlo sloužit.

Ze stejného hecu jsem pořídil již hotový osazený RC model Click, se kterým od sezony 2016/17 zkouším halovou akrobacii. Je to něco úplně jiného než stabilní SE-5ka a na modelu je to znát. Dávám mu maximálně ještě jednu sezonu (2018).