Jdi na obsah Jdi na menu
 


5 - začátky s RC modely

10. 5. 2012

Jednoho vánočního večera (1975) se pod stromečkem objevila jednokanálová souprava Mars se dvěma přijímači (pro mne a pro bratra). Během 3 měsíců jsem měl postavený pro mě v tu dobu "obrovský" větroň Standart - 2m rozpětí, ovládaná jen směrovka,  konstrukce R.Čížek - takže sice odolné, ale příliš hmotné na slušné letové výkony. Transportní stav je na obrázku.

1977_cesta-na-letiste_standart-a-trup-rogala.jpg

Po řadě letů ze šńůry, z gumicuku i na svahu padlo rozhodnutí investovat do motoru MVVS 1,5D a z větroně udělat jednokanálového polomotoráka, protože motorem hmotnost opět narostla. Zlepšením bylo, když jsem z polotovarů Modela slepil polystyrenová křídla o rozpětí 2,5m. Ta však po roce létání nepřežila start na gumě v silnějším větru a vzala s sebou do modelářského nebe i celý model.

 

Dalším RC pokusem byla polomaketa VSO-10 podle Farova plánu zmenšená na 2,5m s upraveným vzepětím a ovládaná jen směrovkou. Po úspěšné stavbě a zalétání se opět projevily důsledky konstrukčního oblého trupu a  hmotnost vyšší než nezbytná zhoršovala letové vlastnosti. V důsledku havárií model dál těžknul až byl někdy kolem roku 1980 rozbit definitivně.

Po těchto ne příliš dobrých zkušenostech jsem v roce 1982 postavil Oriona s modifikovaným křídlem a výměnnou špičkou trupu kvůli elegantní motorizaci.

1983-05_orion.jpg

Ten konečně v jednokanálovém provedení létal podle mých představ. Pořízení vícekanálově soupravy Sanwa v roce 1983 za z dnešního pohledu neuvěřitelných 7000Kč bylo důvodem k předělání Oriona na řízení S+V.  V této konfiguraci se model zúčastnil také několika soutěží RCV2.

1983-09_orion_soutez-rcv2-zatec.jpg

Řada tvrdých přistání se podepsala na trupu a tak po vojně (1986) už model téměř nelétal. Když starší syn projevoval modelářské sklony a dospěl do stadia RC modelů, postavili jsme jen nový trup, křídla a VOP použili stará a modifikovaný větroň existuje v provozuschopném stavu dodnes.

 

Posledním modelem z mojí éry modelářských RC začátků byl Akrobat na motor 6,5ccm ze stavebnice firmy Modela. Model jsem nestavěl, koupil jsem ho v roce 1990 od kamaráda i s motorem za cenu motoru. Po osazení a prvních letech jsem zjistil, že s ním nejlépe vládnu, když zhasne motor. Přes zimu dostal model nový lak a bohužel nikoli odpovídající protizávaží do přídě a to byla smrtící chyba.