Jdi na obsah Jdi na menu
 


02 - školní E-UŠka

2. 3. 2016

Pro posbírání prvních zkušeností s elektropohonem upoutaných modelů a zároveň jako jednoduchý cvičný model schopný akrobacie jsem v létě 2009 navrhl trochu atypický model s motorem v tlačném uspořádání s podvozky zalepenými jen do polystyrenu.  Konstrukční záměr byl, aby motor byl při případné havárii chráněn a aby snadno se vylamující podvozek absorboval energii nárazu před tím, než dojde k destrukci dalších konstrukčních elementů. Proto je křídlo a trupová gondola z polystyrenu potaženého hnědou lepící páskou, zbytek modelu je z balsy, smrkových nosníků a překližky kolem motoru a podvozků. 

Tento model dosud existuje ve druhé vývojové verzi s tím, že variantně je možné model postavit s řízenými plnými klapkami, s 1/3 klapek nebo bez řízených klapek. Letové vlastnosti jsou díky akrobatickému profilu nezáludné, model bezproblémově zaletí záda, násobné souvraty, přemety i ležaté osmy v taženém i tlačeném provedení. Model si zalétal i na několika MČR kategorie UŠ aniž by skončil na konci startovního pole, což je pro především školní model docela úspěch.  

první prototyp první prototyp

 

současná verze (2015) e-us2-risa.jpg

Náhled plánu je zde, k plánu existuje i informační text a zájem o model ze strany zahraničních účastníků na soutěžích si vyžádal vytvoření souboru s překladem českých popisek na plánu do němčiny a angličtiny (posílal jsem ho i do Argentiny).  

Tištěný plán modelu 1:1 mohu poslat za náklady + poštu, k modelu mám zpracovanou sadu dílů obsahující PS výřezy trupu a křídla (z NC páličky), frézované balzové trupové nosníky, překližkové díly domečku motoru a fixace podvozku, laserem vypálené vahadlo řízení a plán.

Taktéž dokáži zkompletovat sadu pohonu obsahující vrtuli, unašeč, motor, regulátor, elektronický timer, baterii, konektory a smršťovací izolaci.

Sada dílů je k mání za 450,- Kč (2018), sada pohonu vychází  kolem 1800,- podle velikosti požadované baterie a aktuálním kursu USD. Mohu také uvázat s modelem vyzkoušená řídící lanka z kevlarové rybářské šňůry délky 17m za cca 170Kč.